Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hospodářství Řecka

 

Hospodářství na řeckých ostrovech

Důležitým odvětvím je cestovní ruch. Do Řecka ročně přijíždí okolo 10 milionů turistů. Nádherné pláže Řecka a krásná krajina společně s kulturními a historickými pamětihodnostmi jsou nesporně velkým lákadlem.

Další obživou na řeckých ostrovech je zemědělství a chov dobytka. Velký význam představuje pro Řeky od starověku olivovník, který je zdrojem oliv a výborného olivového oleje, který má velmi široké použití. Na každém řeckém ostrově naleznete i vinice. Místní vína jsou opravdu lahodná a z některých ostrovů se víno vyváží do celého světa.
Dalšími vynikající produkty jsou med, mandle, rozinky, hroznové víno, masitá rajčata, okurky, melouny, broskve, meruňky a další drobné ovoce. Na Krétě naleznete i rozsáhlé kaštanové sady.
Řecku a řeckým ostrovům nedílně patří stáda ovcí a koz.

Mořský rybolov na řeckých ostrovech není výnosný a nestačí spotřebě. Řecko je závislé na dovozu mořských produktů.
Lov mořských hub vytlačuje syntetická výroba, ale přesto je to velmi oblíbený turistický suvenýr.

Na některých ostrovech ještě přežívá tradiční stavba dřevěných lodí. Např. na ostrově Samos naleznete dílny výrobce lodí, kde se řemeslo dědí z otce na syna.

Na řeckém ostrově vždy naleznete i hrnčířskou dílnu, která vyrábí tradiční drobnou keramiku, která je velmi vyhledávaná turisty. Dekory i výrobky bývají často typické pro ostrov, kde je vyroben.

Na některých ostrovech se těží mramor, který je světově proslulý (např. na ostrově Tinos nebo Naxos).

ČTK/Euroskop.cz: Země eurozóny prý tajně připravují řeckou restrukturalizaci -

 
 
 

 


Kontakt


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 31824
Měsíc: 448
Den: 12