Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o hradu Lichnice

Lichnice či Lichtenburk je zřícenina hradu v Železných horách, nacházející se na skalnatém návrší v nadmořské výšce 480 m n.m. nad městem Třemošnice, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Chrudim. Lichnice leží při hranici Národní přírodní rezervace Lichnice - Kaňkovy hory a je součástí CHKO Železné hory. Postaven byl rodem Ronovců a to buď Jindřichem ze Žitavy nebo jeho synem Smilem, který se zval právě podle hradu Lichtenburk.

 

Konstrukce hradu

Hrad Lichnice má tvar pravidelného trojúhelníku o rozměrech 120 × 110 × 80 metrů. 110 metrová východní část byla opatřena bránou s přístupovou cestou a byla chráněna mohutným příkopem s valem. Příkop se táhl i pod jihozápadní 120 metrovou stranou. Severní strana byla chráněna Lovětínskou roklí. V první (Lichtenburské) fázi výstavby měl hrad obvodovou hradbu se zašleněnou okrouhlou plochostropou obytnou věží na severovýchodním nároží. Kastelologové předpokládají i druhou věž s břitem v jižním nádvoří. Hradby byly opatřeny parkánem, který byl přístupný z hlavní obdélníkové brány. O stavbách uvnitř hradu se toho moc neví, zjištěna byla studna a zbytky obdélníkové stavby v západním nároží (Tomáš Durdík zde předpokládá dokonce třetí věž, obdélníkový donjon). Hrad pak prošel pozdně gotickou přestavbou.

Historie

Smil ze Žitavy, potomek rodu Ronovců později zvaný z Lichtenburka získal zdejší panství v roce 1249 za odměnu od krále.[1]. Roku 1250 dal stavět na skalnatém kopci zvaným Světlice hrad, nazývaný nejdříve Lichtenburk a až od 16. století Lichnice. Název vznikl z přeložení slova Světlík do němčiny (licht = světlo, burg = hrad).

 • Hrad Lichnice byl často v zástavě a roku 1333 ho získal král Jan Lucemburský.
 • V roce 1350 jeho syn, král Karel IV. zařadil hrad do korunního majetku, patřil mezi královské hrady, které neměly být dávány do zástavy.
 • V roce 1377 byl hrad převeden do věn českých královen.
 • V roce 1421 hrad získává Hynek Krušina z Lichtenburka.
 • V roce 1428 Východočeští sirotci (označení pro husity ve Východních Čechách, takto si začali říkat po smrti vojevůdce Jana Žižky) obléhali Lichnici. Obléhání trvalo rok, na podzim roku 1429 se obránci hradu vzdali.
 • V roce 1490 hrad získali od Vladislava II Trčkové z Lípy. Tato doba je velice významná pro hrad Lichnici, znamenala rozkvět a rozvoj hradu. Byly zde prováděné opravy hradu a vystavena nová pozdně gotická budova.
 • V roce 1555 byla Lichnice prodána Robmhápům ze Suché.
 • V roce 1610 hrad za vlády Zikmunda Robmhápa vyhořel. Zikmund ho již neobnovil a usadil se v Třemošnici.
 • V roce 1637 získal hrad císař Ferdinand II. a byla zde umístěna vojenská posádka.
  Žižkův dub
 • V roce 1646 byl hrad obléhán Švédy.
 • V roce 1649 vydal císař Ferdinand III. rozkaz zbořit hrady, týkalo se to i Lichnice. Neznamenalo to přímo zkázu hradu. Způsobilo to zpočátku pozvolný úpadek a později zpustnutí kdysi tak krásného hradu.
 • V roce 1747 Lichnici kupují Millesimové do ronovského panství.
 • V roce 1800 byla Lichnice převedena Nadaci pro zchudlé šlechtičny.

Nová historie

Hradní vrch

Stejnojmenný hradní vrch má nadmořskou výšku 480 metrů. Geomorfologicky spadá do celku Železné hory, podcelku Sečská vrchovina, okrsku Spálavský hřbet a podokrsku Lichnický hřbet[2].


 
 

 


Kontakt


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 31923
Měsíc: 439
Den: 19